خانه / مطالب ویژه / مصاحبۀ افتتاحیۀ بخش دارالفکر

مصاحبۀ افتتاحیۀ بخش دارالفکر

بسم الله الرحمن الرحیم

این مطلب شامل اولین و قدیمی ترین مطلب ضبط شده در فردوس الحکمه می باشد که قرار بود در چند قسمت در آغاز فعالیت سایت و قبل از شروع دوره ها در سایت فردوس الحکمه منتشر گردد و مطلعی جهت شروع فعالیت های ما باشد. اما به هر حال با شروع دوره های درسی، از انتشار آن صرف نظر شد و ضبط قسمت های بعدی آن ادامه نیافت.

با شروع دور جدید فعالیت سایت و افتتاح بخش دارالفکر، این مطلب را که در موضوع علم طب است به عنوان سرآغاز این بخش خدمت دوستان عرضه می داریم تا ان شاء الله در ادامه با مطالب متنوع و اساسی در حوزه های فکری و اعتقادی، در خدمت دوستان و علاقه مندان این عرصه باشیم.

از دوستان تقاضا می شود که نظرات خود را در بارۀ این مطلب ( در بخش نظرات همین مطلب) به ما اعلام فرمایند تا جهت موضوعات بعدی مورد لحاظ قرار گیرد.

mosahebe

دانلود فیلم: لینک مستقیم

دانلود صوت: لینک مستقیم | لینک کمکی

مدت مصاحبه: 71 دقیقه

موضوعات مطرح شده:
» لزوم پرداختن به طب سنتی در دوران حاضر
» تقسیم بندی مکاتب طبی
» تجربی بودن طب جدید و قیاسی بودن طب سنتی
» توجه به نفس و ارتباط آن با بدن در طب سنتی
» علوم لازم مقدماتی برای فهم کتب طبی حکما
» علم آلی و علم اصالی
» علوم ماتقدم و ماتأخر علم طب
» رجوع به احادیث طبی
» و …

7 نظر

 1. محمد کاشانی

  سلام وقبولی طاعات…با توجه به رشد روز افزون و افزایش رسانه و انتقال اطلاعات صحیح لازم میدانم ا ز انتقال سریع و بی پرده علوم و با استناد به تکمیل و همپوشانی علوم قدیم وجدید این مهم اتفاق افتد و حتی المقدور با تشکیل کار گروهی از علاقمندان در حوزه های مختلف علوم این مباحث تحلیل و کاربردی شود…من التوفیق

 2. باسلام لطفا فایل تصویری را درصورت امکان درسایت قراردهید

 3. چرا سیر درسی منسجمی ارائه نمی دهید

  • فردوس الحکمه

   سلام … چون هنوز فقط 4 دوره در سایت تدریس شده و این چهار دوره نیز مبتنی بر سیر درسی آغاز نشده اند. اما در ادامه این کار انجام خواهد گرفت … إن شاء الله

 4. باسلام باتوجه به قرارگرفتن دروادی این طب باالطبع با علم علاج هم درگیرمیشویم حداقل درخانواده خود وقتی بابیماری روبرومیشویم چون علم پزشکی جدیدراقادربه درمان نمی یابیم بایدازطریق طب گیاهی به درمان بپردازیم وچون علم علاج هنوزتدریس نشده دچارسردرگمی میشویم ، لذا درصورتیکه جهت درمان لااقل خانواده خود به اساتید دسترسی باشد بسیارمفیدخواهد بود . چون ازطرفی پزشکی جدید رانمیتوانیم قبول کنیم وازطرف دیگربایدبیماری رادرمان کنیم.

  • فردوس الحکمه

   سلام علیکم .. اساتید قصد تدریس علم العلاج رو هم دارند دارند اما بعد از اینکه دروس مقدماتی لازم تدریس شد (علم منطق، آداب المتعلمین، حفظ الصحه، و کتبی مثل فی ان الطبیب و فی فرق…)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *